• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/people/İbrahim-Tüzer/554644751
  • https://twitter.com/ibrahimtuzer

Uluslarası Toplantılar

* Tüzer, İ., "Hocazadenin Bilinciyle Aydınlanan Nesil: 'Asım'ın Nesli' ve 'Yeniden Doğuş' İmkânı Olarak Varoluş Alanı", Mehmet Akif, Asım ve Gençlik Bilgi Şöleni, Türkiye Yazarlar Birliği, Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 26-28 Aralık, İstanbul, 2014.

* Tüzer, İ., “Tanzimat Dönemi’ni Aydınlatan Hâce-i Evvel: Ahmet Mithat Efendi ve Modernleşmemiz”, Türk Dünyası Bilgeler Zirvesi – Gönül Sultanları Buluşması, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, 26-28 Mayıs, Eskişehir, 2014.

 
* Tüzer, İ., "Yeni Bir Anlam Alanı olarak ‘Film-Dünya' ve ‘Kassandra Damgası' Okuması/Seyri", Doğumunun 85. Yılında Uluslararası Cengiz Aytmatov Sempozyumu, Eskişehir OsmanGazi Üniversitesi, 17-18 Aralık, Eskişehir, 2013.
 
* Tüzer, İ., "İki 'Ana' Bir 'Savaş' Ya da 'Toprak Ana' ile 'Tolgonay'ın Ortak İsyanı: 'İnsanlar Savaşmadan Yaşayamazlar mı?'", Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev'in Himayelerinde Uluslararası Cengiz Aytmatov ve Türk Uygarlığının Rönesansı Kongresi, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, 24-25 Mayıs, Bişkek - Kırgızistan, 2012. 
 
* Tüzer, İ., "Ahmet Mithat Efendi Küçürek Öyküden Haberdar mıydı? Ya da 'Beliyat-ı Mudhıke'den 'Küçürek Öykü'ye İnsanlık Hâlleri", Edebiyatta Yeni Bir Tür: Küçürek Öykü Sempozyumu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Ardahan Üniversitesi, 25-26 Kasım, Ardahan, 2011. 
 
* Tüzer, İ., "İnancıyla Varolan Ümidiyle Yaşayan Şair: Mehmet Akif Ersoy ve Şiirinin Tevekkül Hali", Türkiye-Mısır Dostluğunda Bir Köprü Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu, Mehmet Akif Ersoy Vakfı - Kahire Üniversitesi, Mısır, 01-06 Kasım 2010.
 
* Tüzer, İ., "Servilerden Zeytinlerden Otların Yeşermesinden Daha Eskiye Uzanan Bir Kök Ya Da Direnen Bir Bilinç Olarak Mahmud Derviş Şiiri", Türkiye-Suriye Ortak Kültür Mirası Uluslararası Sempozyumu, Avrasya Yazarlar Birliği - Halep Üniversitesi, İdlip-Suriye, 16-17 Ekim 2010.
 
* Tüzer, İ., "‘Alnından İmparatorluklar Barındıran' Bir Şair: İsmet Özel ve Şiirlerinde Bedenin Horlanışı", Uluslararası Türk Kültüründe Beden Sempozyumu, Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi, 4-5 Nisan, İstanbul, 2007.
Dile Gelen Sosyal Medyam...

Ey güzel yurdum, ey sebebim.

Sağın, solun, önün, arkan hep mi ihanet...?

***

Doç. Dr. İbrahim Tüzer Bir ironi olarak mahalle kahvesi ya da Mehmed Akif'te hayat-ı aile üzerine konuşuyor.


***

En uzun geceye matem düştü  yine...

El Bab'da 14 vatan evladı uçmağa vardı. Ruhları şâd, yurtları cennet olsun. 

***

Bebeğinin görmesine dayanamazken ey çocuk, nasıl dayanıyor sımsıcak yüreğin bu kadar acıya? 

Bu kadar vicdansız insana?#DünyaDuysun

***

Ey çocuk ne olur gizleme gözlerini, bak insanlığın yüzüne. Onurunu, masumiyetini insanlığını #Halep'te yitirenlerin yüzüne.#HalepteKaliamVar

***

savaş da olsa, 

terör de olsa,

ihanet de olsa, 

ölüm de olsa: 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak… 

***

... gün gelir 

gider insan

sen'den değil

ben'den bile …

***

"Ben dünyaya doğru yürümekle meşhurum, 

kökten dallara yürüyen sular gibi" dedi şair

ve

yürüdü yine kendine

azarlanan başaklar gibi…

***

İşte tılsım, işte anahtar:

"Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!

İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar."

Yahya Kemal Beyatlı

***
Önce sesin kaybolur sonra hayalin, Yıkılır birden masumiyet dipsiz bir kuyuya. Ve söz olur umutlar derin karanlıkta, Tutmazsan düşeceğin.

***
... bir ses tutar bazen sizi, bir ses; sızı gibi, yara gibi, boşluk gibi bir ses...

***
Tüm eylemini iki nedenle yapar insan: Sevgi ve Korku. Sen korkunun değil sevginin eyleyeni ol... Seven ol... Sevgili ol... İnsan kal.

***
ve son. söylesene ince ince kim sızar bana. doğurur beni kim söylesene yeniden.

***
şarkıları sustursam, şiirleri yok saysam, çare yok; yaslansam anılara..

***
Yük olur insanın bazen kendisi bile kendine..

***
Ey dünya! Sımsıcak güneşi, bembeyaz bulutu, yaşanmamış çocukluğu, üzerime salan dünya! Gözyaşının, anlamını yitirdiği kahpe dünya!

***